Tarihçemiz

Kıbrıs İŞAD Tarihçesi

İŞAD, yaşanan sorunlar için sadece üyelerini oluşturan iş insanlarının değil her zaman toplumun tamamının yararının gözetilmesi gereğine inanan bir grup işadamımız tarafından 1989 Aralık ayında kurulmuş ve her zaman ortak aklın ve çözümlerin arayışında olmuştur.
Ülkemizin ekonomik yapılanması üzerine makro düzeyde yaklaşılıp görüşler, raporlar ve projeler üretilip siyasal yönetim ve kamuoyumuzla paylaşılırken, üzerinde en çok çalışılan diğer konu hemen hemen tüm sıkıntılarda payı olan Kıbrıs siyasi sorunu olmuştur.
Derneğimiz birçok proje çalışmasını TUSİAD (Turkish Industrialists and Businessmen’s Association) ile birlikte yürütmüştür. Ülkemizin 1987 – 1997 dönemindeki ekonomik ve idari yapılanmasını inceleyen ve 1997’de yayınlanmış olan 87- 97 Kıbrıs Ekonomi raporu bu sahada yayınlanan ilk ciddi rapordur.
Derneğimiz aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözümü için süreçteki gelişmelere yaratıcı ve cesur görüşlerle katkı koyan ilk iş dünyası örgütüdür. Gali Fikirler Dizisi için önerilen açılımlarla başlatılan çalışmalar, 2002 – 2004 döneminde hazırlanan ve yüzün üzerinde STÖ’nü aynı şemsiye altında toplayan Ortak Vizyon çalışması ile sürdürülmüştür. Bu dönemde gündemde olan BM Kapsamlı Çözüm Planı’na katkılar koyulmuş ve referandum sürecinde TUSİAD ile birlikte plan hakkında hem Türkiye hem de Kıbrıs kamuoylarının doğru bilgilendirilmesi için yoğun bir program uygulanmış ve çözüm planına destek verilmiştir.

Bilindiği gibi sonuçta, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni haksız biçimde tekellerinde tutan Rum tarafının “hayır” oyu ile çözüm gerçekleşememiştir. Çözüme “hayır” diyen taraf AB üyesi olup yoluna hiçbir şey olmamış gibi devam ederken, çözüme kuvvetli destek veren taraf olmasına karşın Türk Tarafının uluslararası toplumdan ve özelde AB’den gördüğü yaklaşımlar Türk Halkında ciddi bir hayal kırıklığı ve kırgınlık yaratmış; bu kurumlara karşı güvende ciddi bir erozyon yaşanmıştır.

İŞAD tüm olumsuzluklara karşın Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunabilmesi adına katkı ve çalışmalarını sürdürmüştür.

Bu çerçevede;

-Mayıs 2008’de Türkiye’den ve uluslararası birçok kuruluşun katılımı ile İstanbul’da düzenlenen Kıbrıs’ın Geleceği Sempozyumuna TUSİAD adına katılınarak sunuş yapılmıştır.
-İlk TUSİAD-İŞAD ekonomik raporunun devamı niteliğindeki “1997 – 2009 AB Kapı Aralığına Sıkışmış Ülke Kuzey Kıbrıs” Raporu yayınlanmış ve sunumu 12 Mart 2009’da Lefkoşa’da bir panelle yapılmıştır.

-Aynı tarihte, Kıbrıs’ın her iki tarafı, Türkiye ve Yunanistan’ın önde gelen iş dünyası kuruluşları olan TUSİAD-İŞAD-OEB ve SEV yayınladıkları deklarasyonla çözüm sürecine destek vermiştir. Bu düzeyde bir ilk olan bu toplantı, İŞAD’ın, OEB ve TUSİAD ile yürütülen bir yıllık hazırlık çalışması sonucunda gerçekleştirilmiştir.
İŞAD, bu kardeş kuruluşlarla işbirliğini sürdürmektedir.