Kurumsal planlama & Kontrollü Büyüme

Evrensel değerlerde global açılımlar

Güçlü birliktelikler için

Tarihçemiz

İŞAD, yaşanan sorunlar için sadece üyelerini oluşturan iş insanlarının değil her zaman toplumun tamamının yararının gözetilmesi gereğine inanan bir grup işadamımız tarafından 1989 Aralık ayında kurulmuş ve her zaman ortak aklın ve çözümlerin arayışında olmuştur.

Ülkemizin ekonomik yapılanması üzerine makro düzeyde yaklaşılıp görüşler, raporlar ve projeler üretilip siyasal yönetim ve kamuoyumuzla paylaşılırken, üzerinde en çok çalışılan diğer konu hemen hemen tüm sıkıntılarda payı olan Kıbrıs siyasi sorunu olmuştur.
Derneğimiz birçok proje çalışmasını TUSİAD (Turkish Industrialists and Businessmen’s Association) ile birlikte yürütmüştür. Ülkemizin 1987 – 1997 dönemindeki ekonomik ve idari yapılanmasını inceleyen ve 1997’de yayınlanmış olan 87- 97 Kıbrıs Ekonomi raporu bu sahada yayınlanan ilk ciddi rapordur.
Derneğimiz aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözümü için süreçteki gelişmelere yaratıcı ve cesur görüşlerle katkı koyan ilk iş dünyası örgütüdür.

Ziyaretlerimiz & Aktivitelerimiz

İşad müzakere sürecinde kıbrıs türk tarafına destek için isviçre’de

Kıbrıs Türk İşadamları Derneği adada federal bir çatı altında, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm arayışında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ekibine destek olmak için, müzakerelerin devam ettiği İsviçre’nin Mont Pelerin’e gitti.Dernek Yönetim Kurulu kararıyla İsviçre’ye giden İŞAD Başkanı Metin Şadi TAK’a yaptığı açıklamada, 11 Şubat 2014’de Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının yaptığı ortak açıklamada da yer alan iki toplumlu ve iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı federasyon temelinde bir çözüme dernek olarak destek verdiklerini, Akıncı ve ekibine destek belirtmek için İsviçre’de olduklarını belirtti...

İŞAD - Kıbrıs Türk İşadamları Derneği

Değerli Halkımız,
22 Ocak 2018 tarihinde yaşanan tüm olaylardan büyük üzüntü ve hayal kırıklığı duymaktayız. Bizler, doğum yerimiz neresi olursa olsun, Kıbrıslı Türk hayat tarzını benimseyen ve bu sebeple de dünyanın iş yapması en zor yerlerinden biri olmasina rağmen güzel Kıbrısımızda sermayemiz ve alın terimizle ekmek paramızı kazanmaya çalışan bir grup iş insanıyız.

Devamını Oku