İŞAD-EGEMENLİK FORMU KONUŞMASI

17.10.2016
|
Comments off
|

LEFKOŞA 14 EKİM 2016

Sn. KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün
Sn. KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun
Sn. Kırgızistan Cumhuriyeti Dış İşleri Eski Bakanı Askar Aytmatov
Sn. Kırgız Parlamentosu KKTC Dostluk Grubu Başkanı Dastanbek Djumabekov
Sn. KKTC Kırgızistan Büyükelçisi Tayser Al Shanbleh
Sn. Egemendik Derneği Başkanı Dostum Erkinbek Djoroev
Sn. Müdürüm Sn Başkanlar ve
Atayurttan gelen ve KKTC den katılan değerli konuklar

Öncelikle kendi öz yurdunuza hoş geldiniz.

Bundan çok kısa bir müddet evvel Ata yurdumuza yaptığımız ziyarette bize göstermiş olduğunuz ilgi ve misafirperverliğe Ülkem ve iş insanları adına teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu ziyaretlerin oluşmasında öncü olan çok değerli dostum Büyükelçimiz Tayser bey Sn. Ticaret Dairesi Müdürü Nalan hanım ve değerli mesai arkadaşı Faika hanım ve Sn. Bakanımız Sunat Atun beye ve Sn. Başbakanımız Hüseyin Özgürgün’e de buradan teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bu ziyaretlerimizin fayda öngörüsü üzerinde beraber çalıştığımız ve tanışıklığımızı en iyi şekilde realiteye geçiren çok sevgili kardeşim Egemendik Derneği Başkanı Sn. Erkinbek Djoroev beye teşekkür ederim. Değerli Vekilim KKTC Dostluk Grubu Başkanı cesur ve kararlı Dastanbek Djumabeko’u Kırgızistan Parlamentosunda KKTC konusundaki ısrarı ve duruşundan dolayı takdir eder teşekkür ederim . Kırgızistan’ın öz evladı ünü dünyaya yayılmış büyük düşünür ve yazar Cengiz Aytmatov’un oğlu Eski Dışişleri Bakanı Sn. Askar Aytmatov beyin gelmiş ve geçmiş ve gelecek katkılarına ve Buran bulunmasından dolayı teşekkür ederiz.

Bizler iş insanları olarak ekonominin mihenk taşlarıyız KKTC iş insanı her açıdan girişimci olduğunu ve kısıtlı imkânlara rağmen büyük eserler yaratma yetenek ve kabiliyette olduğunu oluşturduğu yerel ekonomi ve eserlerle ispat edebilmiştir.

Son birkaç yıldır değişmeye başlayan konektörler ile iş insanlarımızın girişimci kabiliyetleri birleşerek ülkemizde ve çevremizde oluşan yeni dinamiklere iş insanları olarak oluşturmuş olduğu deneyimleri de katarak geleceğe ciddi bir şekilde hazırlanmaktadır.
Küçük hafif sanayimiz ve köklü ticaret firmalarımız yanında eğitim sektörümüz ve turizm ve dinlence ile ilgili sunmakta olduğumuz imkânlarımızın irdelenmesi gerekmektedir.

Bu ziyaretiniz böyle bir zaman denk geldiği için şanslıyız. Bu ortamda iş imkânlarının araştırılması geliştirilmesi ve her iki tarafın iş insanlarının ve halklarımızın menfaati yönünde hedefler belirlenerek netice alacak efektif çalışmalar yapılması zamanındayız
Bu açıdan işte sevgili Kırgız kardeşlerim sizi ziyaretimiz sırasında oluşan tanışıklığın bundan sonraki aşamaları somut işbirliğinin başlaması ile taçlandırılması için artık bir başlangıç yapmak halklarımız ve devletimiz namına mecburiyetimiz oluşmuştur.

Unutmayalım ki binlerce kilometrelik bir yürüyüş küçük bir adımla başlar.

İşte bugün burada böyle bir fırsat doğmaktadır.
Yatırım ve işbirliğimizin her iki ülkede ancak en kolay ve en rantabl şekilde başlaması için buradayız

Ata yurdumuz Kırgızistan’ın konumu ile doğan yeni işbirliği anlaşmalarını ve imkânlarını ürünlerinizi burada işbirliği yapacağınız Kıbrıslı kardeşlerinize anlatınız. Yapacağınız ziyaretlerde sizi direkt ilgilendiren konular yanında bu günkü ziyarete katılamayan başka bir dostunuzun ilgilenebileceği konulara da bakmanızı rica ediyorum. Bizi ve imkânlarımızı iyice araştırınız lütfen.

Bizler de sizlere burada bizim konum bölge ve işbirliği anlaşmalarımızdan doğan imkânları ve ürünlerimizi size anlatacağız ve göstereceğiz. Her konuda size bilgi vermek sizi işbirliğine ikna etmek için çalışacağız ve başaracağız İnşallah.

Bu altın fırsatı iyi kullanabilirsek hem kardeşliğin verdiği muhabbeti yaşayacak hem de ortak kültürümüzün ve dilimizin verdiği rahatlıkla kendimizi her iki ülkede de evimizde hissedeceğiz hem de insanlarımız ve halkımıza iş aş ve imkânlar sağlayacağız
İşte bu düşüncelerle bu çalışma ziyaretinizin hayırlı ve uğurlu geçmesini bugünden sonra yapılacak her türlü temasın bugün cuma olması hasebiyle bereketlenip şereflenmesini ALLAH cc den diler

Saygılarımı sunarım

İŞAD NAMINA

BAŞKAN

METİN ŞADİ

 

Comments are closed.

free vector