“Federal KIBRIS. Bu son şans mı?” Paneli

İŞAD tarafından 27.04.2016 tarihinde ara bölgedeki Home For Cooperation da düzenlenen “Federal Cyprus. Last Chance?” paneline oldukca yoğun ilgi ve katılım vardı.

İŞAD Başkanı Metin Şadi çok kısa hoşgeldiniz konuşmasının ardırdan, AB Temsilcisi Adına Sn. Kezban Akansoy söz almış ve konuşmasında AB için çözümün gerekliliğini izah etmiştir. Sonrasında söz alan Ticaret Odası Başkanı Sn Fikri Toros sürecin başarısının ve devamlılığının önemini belirten bir konuşma yapmıştır.

Panel Moderatör Sn Erdil Nami nin açılş konuşmasının ardından Prof.Niyazı Kızılyürek ve Brüksel den özellikle bu panele katılmak için gelen Politis gazetesinden Sn. Evangelos Aretaios sunumlarını yapmışlardır. Toplantı interreaktif bir şekilde devam ederek sonlanmıştır.

İŞADı temsilen Metin Şadi toplantı sonunda yaptığı toparlanmada katılanlara teşekkür etmiş bu aşamada bu panelden ortaya çıkan sonucun olumlu düşünerek çözüm sürecine katkı için dört elle sarılınması olduğunu belirtmiştir. Ayrıyeten Rum tarafındaki seçimlere katılan çözüm taraftarı partilere başarılar dilemiştir.

Yaklaşık 60 kişinin katıldığı bu panelde KKTC Cumhurbaşkanlığını temsilen geniş bir katılımın yanında Rum tarafından AKEL ve DISY temsilcileri ve Türk tarafından ise yalnız TDP genel Başkanı Özyiğit siyasi katılım yapmışlardır ; Ayrıyeten Sn Fikri Toros başkanlığında KTTO heyetinin yanında Rum Ticaret ve Sanayi odası KEBE Genel Sekreteri OEB genel Sekreter ve yardımcıları ile yabancı misyon temsilcileri katılmışlardır. Bunların yanında panele ilgi duyan Türk ve Rum iş insanları ve OEB ve İŞAD üyeleri bu panele katılarak başarılı bir panel olmasını sağlamışlardır.

Saygılarımızla

İŞAD YÖNETİM KURULU

 


 

Açılış Konuşması

27 Nisan 2016

Herkese hoş geldiniz ve günaydınlar

Sizi burada görmekten çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum
Ayrıyeten bu panele katkı koyan çok değerli panelist ve katılımcılara İŞAD namına huzurunuzda teşekkür etmek isterim.

Toplumlar arası çatışmaların başlangıcından itibaren
Kıbrıslılar çok büyük travmalar ve sıkıntılar yaşamıştır ve bu durum maalesef hala devam etmektedir. İŞAD ve özellikle biz Kıbrıslılar olarak artık bu çatışmaya son verilmesini istiyoruz.

İŞAD yürekli 2 Kıbrıslı Lider tarafından yürütülmekte olan toplumlararası
Görüşmeleri desteklemektedir ve bir sonuca varılmasını beklemektedir.

Mutlulukla görüyoruz ki bu barış sürecini barış seven ve arzu eden Kıbrıslılar ve onların politik partileri de desteklemektedir. Ve tekrardan memnuniyetle görüyoruz ki bu süreç gerek Türkiye Yunanistan gerekse AB ve gerekse dünya ve bölge kural koyucu ülkelerden bazıları tarafından hem evveli ve de hem sonrası olarak desteklenmektedir.

İş hayatı içinden biri olarak ve tüm iş adamları biliyor ki, finansman ve para; çatışma ortamı, siyasi ve politik istikrarsızlığı sevmez. Eğer ülkemizdeki bu çatışma ortamı devam ederse tüm Kıbrıslılar ve ortak geleceğimiz bu durumdan olumsuz olarak etkilenecek ve çocuklarımıza kötü miras maalesef devam edecektir.

Bu panelde genel olarak Kıbrıs sorununu inceleyip, bir sonuca varabilir miyiz? Sorusuna yanıt ararken sizlerin değerli katkılarına ihtiyaç duymaktadır.
İŞAD Herkese katkılarından ve katılımında dolayı çok teşekkür eder yararlı olmasını diler

Saygılarımla

İŞAD NAMINA
BAŞKAN
METİN ŞADİ

 

Comments are closed.

free vector